Mali vrt sukulenata

Autor: Ivan Piria, 10. 5. 2016.

U školi je ovih dana osvanuo mali vrt sukulenata u starom betonskom koritu iz 1963. godine. Naime, Dijana  Dinjar  poklonila je biljke i korito OŠ Velika Pisanica te posadila sukulente koji će našoj školi pomoći u osvajanju nagrade za Najljepši kontinentalni vrt MZOS i HRT-a . Održavanje sukulenata ili žednjaka  nije zahtjevno, zanimljivo je te se  navedene biljke vrlo brzo razmnožavaju. Zahvaljujemo Dijani Dinjar na  ovoj lijepoj i nesvakidašnjoj donaciji.

Sukulenti ili sukulentne biljke su biljke koje spremaju  vodu  u svoje povećane listove, stabljike ili korijen. Povećanje listova se najviše vidi kod tkiva biljke Aloe vera. Iako sve biljke crpe vodu, sukulenti su se savršeno prilagodili da pohrane vodu za duže vrijeme. Ovaprilagodba im omogućuje preživljavanje u okruženju u kojem druge biljke ne mogu. Za vrijeme dana njihovo stanište je veoma vruće, doduše stanište je noću hladnije pa im to pomaže da odahnu. Mnogi sukulenti imaju voštani zaštitni sloj na svojoj stabljici i lišću, što im pomaže sačuvati vlagu. Neke od porodica u kojima nalazimo sukulente su: Cactaceae (kaktusi), Agavaceae (agave), Aizoaceae, i Crassulaceae.

Izvor: www.wikipedia