Započela izrada hotela za kukce

Autor: Ivana Haić, 22. 11. 2016.

Učenici 7.b i 8.b razreda u ponedjeljak, 21.studenoga 2016. započeli su izradu hotela za kukce. U sklopu nastave tehničke kulture učitelj Mario Šterle i učenici izradili su okvire za hotele od dasaka te izbušili drvene elemente u koje će se zavlačiti korisni kukci. Nastavak radova slijedi sljedeći tjedan, a izrada hotela za kukce je dio projekta filantropije u koji se naša uključila i koji provodimo sa Zakladom Zamah. Za navedeni projekt zahvaljujemo se Poljoprivrednoj zadrugi Velika Pisanica, Šumariji Bjelovar, Šumariji Velika Pisanica, članu Vijeća roditelja Julijanu Prenkaju, učitelju Mariju Šterleu na doniranim sredstvima kojima je škola kupila alate i opremu za praktičan rad u nastavi tehničke kulture. Šumarija Velika Pisanica također je školi pomogla u nabavi drveta, cjepanica  i ostalog materijala.

Ideja projekta  je zaštititi korisne kukce našega kraja te njegovati praktični rad učenika na satu tehničke kulture. Drveni hoteli za kukce bit će ekološki korisni, edukativno zanimljivi za učenike i posjetitelje, praktični. Tim načinom zaštitit ćemo sljedeće insekte: buba mara, hrastova strizibuba, stršljen,  njemačka osa, pauk križar, babure, leptiri, uholaže. Učenici će na navedenom projektu surađivati  s učiteljima  tehničke kulture prilikom izrade hotela, a s učiteljima biologije i kemije učeći o  zaštiti životinja i čuvanju okoliša. Učenici razredne nastave sa svojim učiteljima također će doprinijeti projektu edukativnim radionicama i posjetima vrtu. Želja nam  je da premjestimo učenike u prirodu našega vrta, učimo praktično i na primjerima, čuvamo i njegujemo okoliš te stvaramo mlade i brižne ljude koji će uvidjeti vrijednosti prirode. Planira se postaviti i likovna izložba u knjižnici škole otvorena za javnost s tematikom zaštite okoliša i životinjskog svijeta.

Članak napisala: Ivana Gregorić