Procvjetali božuri u našem vrtu

Autor: Ivana Haić, 18. 5. 2017.

U školskom vrtu procvjetali su prekrasni ljubičasti božuri koji su posađeni 2013. godine u sklopu projekta Tradicijsko cvijeće OŠ Velika Pisanica. Potrebno im je nekoliko godina da se formiraju grmovi, a ove godine božuri su formirali naše cvjetne lijehe.  Božuri, s njihovim velikim cvjetovima u raznim bojama i varijantama, ubrajaju se među najljepše proljetno cvijeće. Većina vrsta su zeljaste trajnice no postoje i drvenaste grmolike vrste. U kineskoj vrtnoj umjetnosti božuri se upotrebljavaju već više od 1000 godina, a prirodne azijske vrste su (Paeonia lactiflora) i (Paeonia×suffruticosa). U Europi je božur poznat još iz razdoblja antike, a Europske, sredozemne prirodne vrste božura su Paeonia mascula i Paeonia officinalis. U Hrvatskoj su božuri dio hrvatskih tradicionalnih vrtova, a jedan od razloga tome je i što su oni dugovječne biljke te u njima možete uživati dugi niz godina. Da bi postigli lijepu cvatnju božura kroz dugi niz godina potrebno se pridržavati nekoliko osnovnih pravila. Božuri su dosta osjetljivi na presađivanje i dobro je da godinama rastu na istom mjestu bez prorjeđivanja biljke. Najbolje vrijeme za sadnju božura je u jesen 9.-10.mjesec. Tada biljke imaju vremena razviti korijen, a mladi izboji se ne lome u transportu ili prilikom sadnje što bi se dogodilo da ih sadimo u proljeće.

Izvor: http://www.scena.hr/profokus/bozur-cvijet-hrvatskih-vrtova/