Opsežna studija potvrdila zašto je potrebno jesti povrće, voće i žitarice

Autor: Ivana Merc, 11. 3. 2015.

Znanstvena studija napravljena je na uzorku od 450 000 osoba. Studija je potvrdila da osobe koje su sklonije konzumaciji povrća, voća i integralnih žitarica imaju manji rizik za smrt od posljedica bolesti srca. U prosjeku su ispitanici čija je prehrana bila više od 70% biljnog podrijetla imali 20% manji rizik za smrt od posljedica bolesti srca nego ispitanici kojima je više od 50% konzumiranih kalorija bilo podrijetlom iz mesa, mliječnih proizvoda i jaja. Sudionici istraživanja iz prve skupine su imali i manji rizik za smrt od možanog udara, dodaju znanstvenici s Imperial College London. Po riječima istraživača, pri izračunu rizika su uzeli u obzir čimbenike poput tjelesne mase ispitanika, te učestalosti tjelovježbe i stupnja obrazovanja.