O osnovama financija mogu učiti djeca mlađa od pet godina

Autor: Jasmina Herčeki, 25. 3. 2015.

U sklopu Europskog tjedna novca čiji je cilj poticanje financijske pismenosti kod mladih, Hrvatska udruga banaka (HUB) izradila je  obrazovne materijale namijenjene mladima do 18 godina. Među obrazovnim materijalima kojima se na zabavan način mlade želi potaknuti na razmišljanje o osobnim financijama i štednji, nalazi se brošura za roditelje koja pokazuje što djeca u određenoj dobi mogu i trebaju znati o financijama te tablica za planiranje osobnih financija. Istraživanja pokazuju kako je edukacija o financijama korisnija i ima dugoročnije učinke ako se provodi kontinuirano u svakoj razvojnoj fazi djeteta. Tako trogodišnje dijete može učiti štedjeti uz pomoć kasice za štednju, dok se kod djeteta u osnovnoškolskoj dobi može uvesti džeparac, ali je preporučljivo da iznos u početku bude manji i odnosi se na kraće razdoblje. Tinejdžera roditelji mogu uključiti u zajedničko planiranje nekih troškova, poput kupovine automobila ili namještaja. To su neki od savjeta koji se mogu pronaći u brošuri "Kako pomoći djeci i mladima da razumiju financije?" . Uz pomoć tablice za planiranje osobnih financija (u privitku vijesti) mladi mogu na zabavan način voditi svoje financije i naučiti da dnevnim praćenjem svojih troškova i dobivenog novca mogu prepoznati što im je nužno, a što nije prijeko potrebno, te tako uštedjeti dodatan novac kako bi si priuštili željene stvari. Tablica će im pomoći i da razmisle o svojim zdravstvenim navikama te ih potaknuti da bilježenjem sati koje dnevno provedu u određenim aktivnostima, poput interneta ili druženja na kavi, razmisle na koji način provode svoje slobodno vrijeme.

Izvor: www.skole.hr