Autor: Ivan Piria, 25. 10. 2023. 11:08

Europski tjedan programiranja je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Tako su i naši učenici predmetne nastave  imali priliku upoznati različite tehnologije. Učitelj Ivan Piria pripremio im je problemske zadatke tako da su učenici stekli vještine programiranja micro:bit uređaja, upravljanja sa edukacijskim robotom micro:Maqueen Plus te 3D dizajniranje objekata kao i njihov ispis na školskom 3D printeru. Učenicima ovakav pristup programiranja je odličan jer ulaze u svijet modeliranja, upravljanja različitim uređajima što ih priprema na nove izazove u daljnjem radu i životu koji je pred njima.

Autor: Ivan Piria, 12. 5. 2023. 08:18

Učenici Izvannastavne aktivnosti Robotika pod mentorstvom učitelja Ivana Pirije ostvarili su odlično 2. mjesto na međužupanijskom natjecanju Croatian Makers lige u Regiji Bjelovar za školsku godinu 2022./2023. Ove godine sudjelovalo je više od 1800 učenika iz više od 340 ustanova u Hrvatskoj. Učenici Marko Siladić, Antonio Milković, Leon Todeskini i Mario Kolarić su kroz 3 online kola i 1 fizičkim bili među boljim ekipama, a tema za ovu školsku godinu je bila morski svijet. Sudionici su uz klasično programiranje različitih senzora i RGB dioda koristili i  HuskyLens kameru koja se bazira na tehnologiji umjetne inteligencije te su u zadatcima koristili funkciju prepoznavanja lica, različitih kodova i praćenje crte. U prvom kolu robot je isplovio na pučinu, u drugom je tražio pogodno mjesto za zaron, trećem pliva s različitim morskim životinjama te roni sve do morskog dna gdje pronalazi kartu s blagom, a u četvrtom traži i pronalazi blago.  Našim vrijednim programerima i u budućnosti želimo puno uspjeha i odličnih rezultata.

Autor: Ivan Piria, 8. 5. 2023. 08:00

Učenici od 5. do 8. razreda Osnovne škole Velika Pisanica sa učiteljem inofmratike Ivanom Piriom obilježili su  6. Dane medijske pismenosti kroz radionicu „ ŠTO DA RADIM BEZ JUTJUB(ER)A“. Radionica je posvećena temi novih medija i društvenih mreža, s fokusom na YouTubeu i YouTuberima, odnosno njihovom utjecaju na djecu i mlade. Uz video prezentaciju učenici su rješavali tri listića, YouTuber planer, Osobna iskaznica Youtubera i Pro-contra Youtube. Glavni ciljevi projekta su podizanje svijesti javnosti o važnosti medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima, stvaranje prilika za medijsko obrazovanje što većeg broja građana, posebice djece i mladih. Ove godine slogan Dana medijske pismenosti je “U ravnoteži – online i offline” i fokus je na utjecaju medija i društvenih mreža na mentalno zdravlje djece i mladih, kao i na problemu dezinformacija te važnosti kritičkog promišljanja i medijskog obrazovanja.

> Informatika